Hmatová kniha

Dnes pre inšpiráciu prikladám jednoduchú hmatovú knihu, ktorú som vytvorila pre Idku, pri príležitosti oslávenie jej prvého rôčika 🙂

Každá strana obsahuje iný materiál, pri ktorom sa teda dieťatko zoznamuje s rôznym povrchom, novými slovami a občas aj zvukom.
Kniha je vyhotovená z kartónu a každá strana je ešte farebne odlíšená a prelepená filcovým papierom, nech sa poteší aj zrak.
Spojená je veľkými železnými krúžkami, aby sa jednoduchšie strany otáčali.

No a tavná pištoľ pomohla všetko pospájať! 🙂

Na prvú stranu som prilepila hubku na riad, z ktorej som odrezala drsnú časť, aby táto strana bola MÄKKÁ.

Potom druhá strana z tej zvyšnej časti hubky, mohla byť DRSNÁ. Použijeme pokojne aj iné synonymá ktoré sa hodia, ako napríklad DRAPĽAVÁ.

Tretia strana je zhotovená zo srdiečok. Takých dekoratívnych červeno-zlatých, ktoré majú ulahodiť oku (mne sa veľmi páčia) a ich povrch je HLADKÝ, ale zároveň aj KOSTRBATÝ. Aspoň teda ja by som to tak popísala. 🙂

Na štvrtej strane súu nalepené podlhovasté korálky z prírodného materiálu – skoro ako drevo, neviem presne. Dá sa prstom po nich prechádzať vodorovne alebo zvislo a oba spôsoby vytvárajú iný povrch a pocit. Pri vodorovnom pohybe je povrch VRÚBKOVANÝ HRBOĽATÝ. Pri zvislom pohybe prsta je zas ROVNÝ a HLADKÝ. Celkovo sa tu myslím dá použiť aj slovo TVRDÝ materiál.

Piata strana obsahuje jednu časť zo suchého zipsu, najprv som použila tú MÄKŠIU, alebo JEMNEJŠIU časť.

No a šiesta strana sa skladá z druhej časti suchého zipsu a teda tej TVRDŠEJ, či DRSNEJŠEJ.

Na siedmej strane sú nalepené polovičné kamienky z úžasného keramického materiálu. Ten vytvárala CHLADIVÝ pocit a tiež VEĽMI HLADKÝ. Kedže to je ale nie je jeden kus, ale viacero, tak zároveň je to povrch NEROVNÝ. Keď prechádzame prstom môžme dokonca pomyselne vytvárať VLNY.

Na poslednej ôsmej strane sú nalepené gombíky. Hlavné veľké, aby sa prstom v nich dala opísať kružnica, alebo aj celý vnútorný kruh. Takže na tejto strane máme OKRÚHLEtvary. Tiež ale HLADKÉ a TOČIVÉ, či NEROVNÉ. Opäť veľa závisí od pohybu prsta po strane.

 

Úplne na záver sa mi ešte žiadalo železné spoje “prizdobiť”, tak som tam pripla tiež taký dekoračný cumlík, ktorý môže Idka skúmať “hmatovo” aj ústami. 😉

A to je celá kniha 🙂
Prajem Vám Veľa šťastia a nadšenia pri vytváraní tej Vašej hmatovej knihy!

 

dominikaJedna odpoveď na “Hmatová kniha”

  1. Mirka píše:

    Krasna. Idka sa s nou vyhrala. Dakujeme 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *